GEÇMİŞ PROJE VE ETKİNLİKLER

Çengelköy, Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı Restorasyonu

2005

Restorasyon projeleri daha önce TAÇ Vakfı tarafından gerçekleştirilen, mülkiyeti T.C. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı’nda bulunan ve proje müellifi olduğumuz Abdullahağa Yalısı’nın..

Devamını Oku...

Sultanahmet Ses ve Işık Gösterileri

2004 – 1984

Sultanahmet parkında her yıl 1 Mayıs ile 30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ses ve ışık gösterisi, sırasıyla İstanbul şehrinin tarihçesi, İstanbul’un fethi; Sultanahmet Camii’nin yapımı, özellikleri, I. Ahmet ile sadrazamı ve baş mimarı Sedefkar Mehmet Ağa ile konuşmaları; Osmanlı İmparatorluğu’nun geçirdiği safhalar, İstanbul’un İşgali, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu üzerine 40 dakikalık bir programdır. TAÇ Vakfı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yirmi yıl süresince gerçekleştirilen ses ve ışık gösterisinin metinleri Turan Oflazoğlu; bestesi Nevit Kodallı tarafından yapılmış olup, seslendirmeleri dört dilde hazırlanmıştır. 

Kandilli, İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti

2002

Kandilli’de yer alan 1893 tarihinde inşa edilmiş İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti’ne tahsis edilmiş eski taş yapının rölöve projeleri hazırlanmış ve içinde yer aldığı 5000m²’lik bahçesiyle birlikte cemiyetin kullanımına dönük bir sosyal tesis olarak yeniden projelendirilmiştir.

Ören Yerleri İçin Taşınabilir WC Sistemi

2002

Projesi ve uygulaması TAÇ Vakfı tarafından gerçekleştirilen taşınabilir konteyner tipi wc sisteminin ilk örneği, Gaziantep, Zeugma antik kenti ören yerinde ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. 

Zeugma Antik Kenti

2001 – 2004

TAÇ Vakfı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Zeugma Kazı Başkanlığı, Zeugma Girişim Grubu (Koç Holding A.Ş.) ve David and Lucile Packard Foundation işbirliği ile Zeugma Antik Kenti kültür varlıklarının saptanması, belgelenmesi ve kurtarılması projesi hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında; arkeolojik kazılar,  bulunan kültür varlıklarının belgelenmesi, kültür varlıklarının saptanması, taşınabilir kültür varlıklarının müzelere nakledilmesi ve sit alanı düzenlenmesi ve sosyal donatıların tesisi gibi faaliyetler gerçekleştirilmiştir.