GEÇMİŞ PROJE VE ETKİNLİKLER

Taç Vakfı Sohbetleri

2008 - 2009

TAÇ Vakfı’nın onarım ve restorasyon projelerine destek sağlayabilmek amacıyla yarım yüzyıl öncesinin bir entelektüel geleneğini, günümüze uyarlayarak canlandırma arzusuyla başlattığı..

Devamını Oku...

’Geleceğimiz Gençlere Emanet’’ Kompozisyon Ödüllendirmesi

2008

UNESCO tarafından desteklenen, TAÇ Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırlanan “Doğal ve Kültürel Varlıklarımız Gençlere Emanet” kompozisyon ödüllendirmesi, 2008 Mart-Mayıs aylarında düzenlendi. Türkiye genelinde ilköğretim okullarındaki 5. sınıf öğrencilerinden toplanan “Çevremdeki anıt eser/doğal alan beni niçin etkiliyor ve onu nasıl korumalıyım?” konulu, 51 şehirden toplam 587 kompozisyon, jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve ödüle layık bulunan 10 öğrencinin katılımıyla Pera Müzesi’nde bir ödül töreni düzenlendi.

Sanat Tarihi Seminerleri

2007 - 2009

Prof. Dr. Gül İrepoğlu başkanlığında hem İstanbulluluk bilincini artırmak, hem de vakfın onarım ve restorasyon projelerine destek sağlayabilmek amacıyla TÜRSAB ve Pera Müzesi’nin katkılarıyla düzenlenen Topkapı Sarayı, Boğaziçi, İstanbul’da Keyif, Eski İstanbul’da Mimari ve İstanbul’da Geçmiş Yaşam başlıklı seminerler dizisi, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 2007-2009 yılları arasında gerçekleştirildi.

Kültür Turları

2007 - 2008

TAÇ Vakfı ve TRANS ORIENT Turizm işbirliği ile gerçekleşen kültür turları kapsamında Boğaziçi’nin mimari yapıları ve yemek kültürü kültürel bir etkinlik olarak İstanbullulara sunuldu.

Tophane, I. Mahmud Çeşmesi

2005

Tophane Meydanı’nda yer alan meydan çeşmesi, Sultan I. Mahmut tarafından 1732 yılında yaptırılmıştır.

Devamını Oku...